Založ si blog

Dievčatko 8

Magdaléna 

 

Keď je niekto v ústave 24 hodín denne, je logické že v ňom strávi aj rôzne sviatky, či prázdniny. No ja na jeden vianočný sviatok nemôžem a ani nikdy nezabudnem.

V decembri, poriadne tuhlo a snehu bolo tak veľa, že sme mali čo robiť, aby sme sa koľko krát dostali z brány ústavu do hlavného vchodu budovy.

S decembrom sú samozrejme spojené aj vianočné sviatky, čiže vianoce na ktoré sme sa stále rok čo rok tešili. Systém Vianoc u nás prebiehal asi tak, že v polovici decembra nám vyhradili nejakých v tej dobe 500 slovenských korún a každý si na jeden papierik v triede mohol napísať čo chcel a 24. decembra to mal pod stromčekom.

Nevedeli sme sa štedrovečernej večere dočkať, už od rána sme sa zobudili veľmi  skoro a rozmýšlali o tom, ako sa konečne poriadne najeme a aj dostaneme to, čo sme si v polovici  decmbra napísali na lístok, keď sme si na ňom písali a priali nejaký darček.

Ráno sme stáli na chodbe pripravený ako vždy na raňajky na ktoré nás vyprevádzali denné vychošky. Od rána sme boli príjemne naladení až tak, že sme zabudli na to, že pri jedle sa nerozpráva za čo nás stále vychošky upozorňovali. V jedálni sme robili poriadný hluk, až taký že jedna z vychošiek silno zahučala na celú jedáleň aby sme boli ticho, lebo sme strašne hlučný. Tak sme sa upokojili a v jedálni nastalo úplne ticho, Až na jedno dievčatko, ktoré stále neprestávalo. Zrejme toto upozornenie nepočulo v tom zápale radosti.

To sa jej ale stalo osudným, pretože si ju vychoška zavolala k sebe s jasnou fackou, ktorá by jej určite poriadne sadla, keby sa k nej priblížila.

Dievčatko pri prvej výzve zaváhalo a k vychoške nešlo. Keď nešlo ani po druhej výzve, strčilo si prst do úst a čakalo čo buďe. To diavčatko to vedelo a hodilo sa na zem. Došli k nej vychošky a zatiahli ju do rohu jedálne a tam ju na dlážke mlátili až do posledného jej bolestného hlasu.

Najhoršie na tomto všetkom bolo to, že sme sa na to všetko pozerali ale nič sme spraviť nemohli. Boli sme úplne bezradní.

Keď sa to všetko po čase upokojilo, vtrhla do jedálne zdravotná sestra. ktorá nám každý ďen rozdávala lieky z takej malej nástennej lekárničky. Keď sa na diavčatko pozrela, vydel som v jej očiach hrozné zhrozenie, čo nedávala na javo, ale každý normálny človek by si to všimol a nás tam bola väčšina.

Nič iné jej nezostávalo, len ju z tej zeme zdvyhnúť a zaniesť na ambulanciu, kďe jej zranenie ošetri čo aj urobila.

Po raňajkách sme šli všetci hromadne do klubovne pozerať televízor, ako vždy počas voľného dňa. Ona kľačala pred klubovnou na chodbe 3 hodiny, aby si uvedomila že musí počúvať a poslúchať.

V tom čase prišla pozrieť na tento veľký deň ešte jedna vychoška, ktorú sme považovali za výbornú a veľmi dobrú. Jej prednosti boli také že nás mala rada a svoju prácu brala ako svoje hobby. Ako náhle ju zbadala klačať na chodbe, nič iné nepovedala, len vetu, ktorú si zapamätám do smrti. ,,teba čo prešiel, párny valec??“ Videl som že bola nahnevaná ale tiež s tým nič bohu žiaľ neurobila.

Blížil sa  večer a naša radosť a nadšenie skončilo už ráno, takže sme skôr trpeli, koho ďalšieho si vyberú a vytrieskajú z neho dušu. Nakoniec sme sa dočkali šiestej hodiny večernej a šli sme na večeru. Jedáleň bola nachystaná a niesla sa vo vianočnom duchu. Najedli sme sa rozdali nám po menách darčeky, ktoré neboli také aké sme chceli, a išli znechuťene spať.

Vianočné sviatky sme si nepredstavovali tak ako sme pôvodne chceli, ale v tomto ústave nič nebolo také aké sme si predstavovali, pokial robili vychošky ktoré svoju prácu neznášali.

Pokiaľ ide o dievčatko z jedálne, časom si ju po čase zobrala matka domov a neskôr sme sa dozvedeli, že ju matka udupala na smrt.

Nerozumiem jednej veci, ako sa môže narodiť človek, o ktorého nemá nikto záujem, je týrané a keď by sa zdalo, že môže byť lepšie odchodom domov je neskor zabité niekym takým blízkym?

 

Rosnička a jej brutálna matka

05.04.2018

vychovávateľka a učiteľka V rokoch 1998 až 1999 základná škola internátna v malebnom mestečku Topolčany , fungovala aj počas prázdnin . Bolo tam cca 60 detí z detského domova . Deti boli viac »

Pán novinár! ! !

24.03.2018

Komu veriť? Chcem slušne Slovensko!! Pán Sulík sa strerol so svojím vzácnym kamarátom, riešili politickú pôdu. Riešili politické strany ako veľkí kamaráti a mal pocit že sa o tom Slovensko viac »

Náhradná rodina, alebo nie?

18.03.2018

Profesionálny rodič, alebo zneužívanie systému! Ak sa dieťa dostane do detského domova z mnohých okolností, je v dnešnej dobe prirodzene, že ho zariadenie posúva do náhradnej rodiny k profesionálnemu viac »

NASA

Americký Senát tesne odhlasoval Trumpovho nominanta na post šéfa NASA

19.04.2018 23:02

Kongresmana Jima Bridenstina, pilota amerického námorníctva v zálohe, podporilo 50 proti 49 senátorom. Bridenstine sa stal 13. riaditeľom tohto úradu.

Rusko, NATO

Vrchní velitelia ruských síl a NATO sa stretli v azerbajdžanskom Baku

19.04.2018 22:05

Išlo o prvé stretnutie Gerasimova so Scaparrottim od roku 2013.

Soros

Vyštval Orbán Sorosa z Maďarska? Finančníkova nadácia oznámila odchod z krajiny

19.04.2018 21:41, aktualizované: 22:00

Nadácia chce údajne sídlo odbočky presunúť z Budapešti do Berlína, kde by mala byť nová filiálka otvorená v lete.

kosovo, nezávislosť.

Pre väčšinu Srbov nie je Kosovo prioritou, vyplýva z prieskumu

19.04.2018 21:27

Priesskum verejnej mienky realizovali Open Society Foundation (OSF) a IPSOS Strategic Marketing.

expres3

Venované dvom najdôležitejším ľudom v mojom živote aj napriek tomu, že ani len netušia že nimi boli.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 6322x
Priemerná čítanosť článkov: 1264x

Autor blogu

Kategórie