Založ si blog

Súrodenci

To čo nás v Deckom domove naučili sme nevdačili všetkým vychovávateľkám ale len dvom úžasným ľudom ktorý ako som už spomenul  boli ochotné skúmať aj naše svetlé stránky.

V dobe ked som si zvykol konečne na ťažký ústavný režim, k nám prišiel chlapec z dievčatom do školy. Bol január a v tom čase konečne napadol vytúžený sneh.

Pamätám si ako sa rýchlo z plačom zaradili do ich budúcej skupiny v ktorých sme boli podľa ročníkov rozdelený. Pravdu povediac ľutoval som že sa dostali akurát k nám do školy a ešte k tomu k vychovávateľke, ktorá bola jedna z tých čo si vedela krásne udrieť bez výčitok svedomia. Mimochodom bola to kamarátka tej vychošky, ktorá počas sviatkov zbmlatila dievčatko o ktorom som už písal.

Volala sa Jozefína mala cca 54 rokov a bola známa tým že poriadne na každého húkala.

Chlapec z dievčatkom boli súrodenci chalan sa volal Gustav a dievčatko Anička.  Súrodenci v domove si zvykali len veľmi tažko nevedeli sa prispôsobovať  a pri každom ich čine sme trpli čo sa bude diať a ako budú reagovať vychošky.

Gustav sa naučil časom smiať a našiel si kamarátov, Anička bola trošku hamblivá ale po čase si našla tiž kamarátky.

Jedného dna to bolo myslím v sobotu okolo piatej hodiny večernej tak pred večerou, (na ktorú sme sa stále tešili, pretože jedlo v ústeve aj ked bolo všeliaké sme mali asi najradšej a uspokojovalo nás už len kôly tomu že nám nič príjemné nezostávalo.)

bol Gusto troška rozbláznený a ako 8 ročný sa bláznil so svojími rovesníkmi. (V tom čase som stál na chodbe a ako starý ústavak som zacítil, že nebude všetko v poriadku a určite neskončí len pri napomenutí)

Jak som stál na chodbe, počúval som krik deciek na izbe, ktorú som volal izba smrti, pretože tam decká stále dostávali nakladačku.  Neviem či je to osud ale stále sa tam náhodou bláznil niekto, kto potom olutoval že sa bláznil alebo bol trošku živší.

Gusto sa tam smial a v zápätí som pozoroval vychošky ako trpnu výrazmi a začínajú byť nabrúsené. v zhodou okolnosti bola nabrúsená aj jeho vychovávateľka Jozefa, ktorá po čase kriku nevedela vydržať svoje zlostné emócie a vrhla sa do izby, ktorej steny, zase niečo započujú a uvidia. Vydel som ako zobrala do rúk vešiak zo skrine inej izby a kráčala rezkým tempom priamo do izby smrti ako sme jej hovorili.

Stáli sme na chodbe ešte z kamarátmi a počúvali krik a buchot vešiaku, ktorý končil na Gustovom tele. Aj ked boli dvere zatvoréné, bolo počuť kompletne všetko. Gustov hlas pomali strácal na kvalite a búchanie trieskanie stále neprestávalo. Neviem prečo sme tam stáli a zase nič neurobili ako pri mlátení dievčata v jedálni počas vianoc. Možno preto, že sme boli veľmi prikrátky. A že by nám to nepomohlo pretože by si nás nemal kto zastat.

Po čase sa otvorili dvere a z dverí vyliezla jak z partizánskeho úkrytu vychoška Jozefa, ktorá sa už teraz tvárila, ako keby vyhrala a zabila protivníka v gladiátorskom koloseu.

Gustav z izby stále nevychádzal a ani ked sme už boli nastúpený na chodbe kým sa presunieme všetci spoločne v maximálnom tichu na večeru.

Pamätám si na večeu, mali sme žemlovku, takže sladké bolo akurát ideálne na ukludnenie.

Ešte stále pri stole nesedel Gusto a dokonca nebola ani na večeri Jozefina, ktorá bola pravde podobne na poschodí  z Gustom a podla mna sa snažila nejakým spôsobom provizorne zhojiť rany na chlapcovi.

Dojedli  sme a čakali sme na tých čo ešte jedli aby sme sa mohli pobrať konečne do izieb osprchovať a okolo 20.00 zalahnúť všetci hromadne či starší alebo mladší to bolo jedno.

Ale čo sa stalo?? tesne ku koncu večere prišla vychoška Jozefa do jedálne a niesla si pod pazuchou malého Gusta, ktorého rukami skrývali jeho veľké fialové rany. Sadol si za stôl a jemne mu z veeeelkou láskou ponúkala žemlovku z výčitkami svedomia teda ak ich mala, čo podlla mna nemala. Gusto ziedol a Jozefa mu doniesla ešte jednu, lebo bol hladný ale ani som sa mu nečudovaľ.

Všetci sme dojedli, išli hore, osprchovali sa a lahli po ťazkom večernom šoku.

V pondelok ráno bolo všetko po starom. Zdravotný záznam Gusta jednoducho spísaný nebol, rany sa časom zahojili a Jozefína si mohla robiť čo chcela.

Až do doby, kedy  bola riadne odsúdená tažkým súdnym procesom. ale o tom až neskôr.

 

 

 

Personál a jeho zákutie

05.11.2013

Pracoval som v nemocnici nejaký čas keď som neskôr začínal objavovať všetky vlastnosti svojich kolegov.. tento štát sa nikdy netajil úplatkami a ničím čo k tomu patrilo ..... Ja sám osobne viac »

Práca nemocnica personál pocity

05.11.2013

Po škole som nastúpil rovno do práce bez ohľadu na to, či boli prázdniny alebo nie. Nastupoval som 3 júla do jednej nemenovanej Bratislavskej nemocnice rovno na operačne sály. S veľkým záujmom viac »

Tu v škole si kráľ ale vonku budeš nula

03.05.2013

Počas školskej dochádzky som študoval na učilišti ktorý som spomenul už v predchádzajúcom článku. to že nás vytrvalo pripravovali do života bolo veľmi dôležité a dokonca nepovinné čo viac »

nemocnica, pacient

Nemocnica roka je podľa INEKO v Ružomberku

23.10.2017 11:25

Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok získala ocenenie Nemocnica roka 2017.

Ivan Bartoš

Piráti aj extrémisti vstúpia do českej snemovne

23.10.2017 11:00

Premiéru v snemovni zažije Sloboda a priama demokracia (SPD) a Piráti. Obe strany sa vyšvihli nad desať percent.

yegorov, súd

Volodymyr Yegorov, obvinený z vrážd, je vo väzení na Ukrajine. Súd však nevie v ktorom

23.10.2017 10:49

Volodymyr Yegorov čelí na Krajskom súde v Bratislave obžalobe z piatich vrážd a inej trestnej činnosti.

Elektrina

Energetické firmy považujú vyhlásenie štrajkovej pohotovosti za nekorektné

23.10.2017 10:32

Zväz zamestnávateľov energetiky Slovenska považuje vyhlásenie štrajkovej pohotovosti za nekorektné, neadekvátne a predčasné.

expres3

Venované dvom najdôležitejším ľudom v mojom živote aj napriek tomu, že ani len netušia že nimi boli.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 19311x
Priemerná čítanosť článkov: 1073x

Autor blogu

Kategórie